Hrvatska je u finalu Svetskog prvenstva!

Drugi finalista Svetskog prvenstva u Rusiji je Hrvatska, koja je večeras savladala Englesku posle produžetaka rezultatom 2:1. U regularnom delu bilo 1:1 (1:0).

Na stadionu Lužnjiki u Moskvi Englezi su bolje otvorili prvo poluvreme i već u petom minutu stigli do prednosti. Tripijer je sjajno izveo slobodan udarac i pogodio desni gornji ugao Subašića za vođstvo Engleske.

,,Gordi Albion“ je nastavio sa pritiskom, ali su se dobro branili Hrvati. Hari Kejn je u 30. minutu imao odličnu priliku, njegov udarac je zaustavio Subašić, a iz popravnog pogodio je stativu.

Do kraja prvog dela nije bilo većih uzbuđenja, pa su Englezi zasluženo otišli na odmor sa golom prednosti.

Sudija Čakir na početku drugog poluvremena pokazao je prvi žuti karton na utakmici – Mandžukiću zbog nesportskog ponašanja. Posle uvodnih petnaestak minuta u drugom delu Hrvati su ozbiljnije krenuli ka golu Pikforda.

Našim komšijama se to isplatilo i u 68. minutu Hrvatska stiže do izjednačenja golom Ivana Perišića na centaršut Vrsaljka.

Perišić je četiri minuta kasnije opet mogao da zatrese mrežu Pikforda, ali je stativa spasila Engleze. Sledeću šansu ,,kockasti“ su imali u 82. minutu – Brozović je pronašao Mandžukića, a njegov udarac je zaustavio Pikford. Posle nerešenih 1:1 u regularnom delu otišlo se u produžetke.

U prvom produžetku Dalić i Sautgejt izvršili su po dve izmene, u Hrvatskoj su ušli Pivarić i Kramarić, a izašli Strinić i Rebić. Kod reprezentacije Engleske u igru su ušli Rouz i Dajer, a izašli Jang i Henderson.

Stouns je imao najbolji priliku za Engleze u 98. minutu, posle kornera šutirao je glavom, a sa gol linije Vrsaljko je sačuvao svoj gol.

Hrvati su u zasustavnom vremene imali odličnu šansu posle jedne kontre. Mandžukić se našao u prilici, ali je Pikford još jednom odlično reagovao.

Drugi produžetak bolje su otvorili Hrvati. Posle izbijene lopte iz šesnaesterca Brozović glavom prosledjuje do Mandžukića, koji rutinski šalje loptu u malu mrežu za 2:1. Do kraja meča ostalo je 2:1, pa su se tako ,,vatreni“ prvi put u svojoj istoriji plasirali u finale Svetskog prvenstva.

Meč za treće mesto na programu je 14. jula od 16 časova u Sankt Peterburgu, gde se sastaju Belgija i Engleska.

Finale Mundijala u Rusiji igra se u nedelju 15. jula od 17 časova u Moskvi, a u borbi za ,,boginju“ boriće se Francuska i Hrvatska.